Tumedad silmaalused võivad tekkida ka unepuudusest ja stressist.

Tavaliselt võib tumedate silmaaluste tekkepõhjuseks pidada kolme põhjust: vanus, päike ja veresoonte laienemine silmade ümbruses. Tumedad silmaalused võivad tekkida ka unepuudusest, stressist või olla ka pärilikud. Silmanurkades võib olla ka kortse, turseid ja paistetust. Ka läbipõetud haiguse tagajärjel tekkinud kurnatusest võivad tekkida tihti tumedad silmaalused.

Vananedes nahas kollageen väheneb ning nahk pole enam nii elastne ja tekivad kortsud. See on põhjus, miks vanematel inimestel on veresooned naha alt palju paremini nähtaval. Vananemisega muutub silmade ümbruse niigi õhuke nahk veelgi õhemaks ning naha all olevad tumedad veresooned paistavad samuti palju paremini naha alt välja. Siin leiab kindlasti abi heast silmaümbruskreemist ning regulaarsetest kollageeni toidulisandite kuurist. Kuid seda kõike on võimalik ka üsna väikeste muutustega oma elustiilis ennetada ja õigete võtetega varjata.

Nüüd oleks aeg endalt ausalt küsida, kas liigute iga päev vähemalt tund aega värskes õhus ja magate vähemalt 8 tundi ööpäevas? Kas saate igapäevase toiduga piisavalt rauda või jääb sellest siiski vajaka? Kui see nii pole, on teile järgmised soovitused.

apelsinimahl

• Tehke värskes õhus sporti. Väljas liikudes tugevdate oma immuunsüsteemi, elavdate ainevahetust ja vähendate stressi.
• Ärge istuge liiga kaua õhtul arvutis või nutitelefonis ega liialdage televiisori vaatamisega. Andke oma silmadele piisavalt puhkust. Sulgege silmad ja kuulake parem muusikat või raadiot.
• Toituge võimalikult mitmekülgselt ning jälgige, et selles oleks piisavalt rauda. Suure rauasisaldusega on punane liha, lina- ja seesamiseemned, puuviljad ja rohelised köögiviljad. Toidu kõrvale jooge greibi- või apelsinimahla, sest selles sisalduv c-vitamiin aitab organismil rauda omastada.
• Tarvitage suhkru asemel mett ning sööge võimalikult vähesoolaseid roogasid.
• Võimalusel minge õhtul varem magama, sest esimese öine une faas on silmade tervisele kõige kasulikum. Kui võimalik, magage jahedas toas.

KORTSUD SILMADE ÜMBER
Kortsud võiva tekkida mitte ainult vanuse lisandudes, vaid seda võib põhjustada ka kiire kaalulangus, unehäired, kuiv nahk ning haigused. Kevadine päike paistab juba üsna eredalt ning unustada ei tohiks seda, et käes on aeg hakata kasutama päikesekaitsefaktoriga silmakreeme, mis sisaldavad hulgaliselt toitaineid. Samuti tuleb jälgida, et pidevalt oma silmi ei kissitaks päikese käes ja välja otsida oma päikeseprillid. Paha ei tee ka üle vaadata, kas kasutusel olev silmameigi eemaldaja sobib ikka teie nahatüübiga. Jälgida tuleks ka seda, et jooksite päevas piisavalt vett.

Toitumisele tuleks ka tähelepanu pöörata ning süüa piisavalt C-vitamiini, mis on naha tervisele oluline. Seda leidub näiteks sidrunis, kapsas, paprikas ja kiivis. E-vitamiini saate avokaadost, mandlitest ja nisuiduõlist ja A-vitamiini sellerist, spinatist ja porgandist. Ka tsink on nahale oluline ja seda leidub maksas, loomalihas ja piimatoodetes.

Nahka tuleb iga päev niisutada. Kui nahk on liiga kuiv, siis võid näiteks niisutava silmaümbrusmaski jätta nahale terveks ööks. Ka enne meikimist tuleks oma näonahale teha toitvaid ja niisutavaid maske. Vältima peaks kreemi sattumist lau liikuvale osale ning kreemi peaks kandma kulmu alla, et ära hoia silmalaugude lõtvumist.

Kasutage meigialuskreeme ja vältige paksu meigikorda. Paks puudrikiht toob kortsud eriti teravalt esile.
Silmameik tuleb ka õigesti eemaldada. Nahka ei tohi hõõruda, vaid tuleb pisut meigieemaldusvahendit kanda vatipadjale, vajutada kergelt silmadele ja pühkida õrnalt suunaga silmanurgast väljapoole.

SILMAALUSED TURSED
Tursete põhjuseks võib olla stress, allergiad, hormonaalsed muutused, neeru- ja südamehaigused, alkoholi või soola ja suhkruga liialdamine või öine ülevalolek. Kuid selleks võib põhjust anda ka vale kreemitamisvõte. Tuleb meeles pidada, et silmakreemi ei kanta kunagi lau liikuvale osale, vaid ainult silmade alla, ripsmepiiri lähedale ja kulmuluu peale.

Laugudele on mõeldud spetsiaalsed maskid. Kindlasti ei tohi silmakreemi kanda ka silma sisenurka.
Kui armastate soolaseid ja vürtsikaid toite, olete harjunud enne uinumist teed või kohvi jooma ning armastate kõhuli magada ja pole ammu oma ripsme- ja lauvärve uuendanud, siis järgmised nõuanded on teile.

maasikas

• Kuna liigne vedeliku tarbimine on tursete peamine põhjustaja, jälgige seda, kui palju te enne uinumist joote. Vajadusel piirake õhtust vedeliku tarbimist.
• Tarbige silmade paistetust vähendavaid puu- ja köögivilju. Väga kasulikud on maasikad, ananass, greip, arbuus, varsseller ja värske kurk. Vähendage kindlasti ka soola ja suhkru tarbimist.
• Harjutage end magama selili ja kõrgema peaalusega. Võite kasutada mitut patja ühe asemel, see aitab teil viia näost liigse vedeliku.
• Tehke trenni kohe hommikul, peale ärkamist. Loputage nägu külma veega ning tehke jooksu- või kõnnitiir värskes õhus.
• Paistetuse puhul aitab kümneks minutiks sügavkülma asetatud teelusikate silmadele asetamine.
• Turset alandavad ka niisked ja jahutatud teekotikesed. Tanniin aitab põletikku vähendada, kui samal ajal kofeiin tõmbab nahast vett välja ja vähendab turseid. Võite kasutada ka jahedaid kurgikoori.
• Hea on õppida selgeks mõned lihtsad massaaživõtted. Kuna ainevahetus öösel aeglustub, ergutate silmade masseerimisega vereringet ja vähendate nii paistetust. Patsutage õrnalt sõrmedega oma nahka, liikudes ninajuurelt üle põsesarna silma välisnurka. Seejärel silitage ülemist laugu ja korrake ringe tehes seda 20 korda.

Tekst pärineb ajakirja TerviseMaagia märtsinumbrist.