Ruun dagaz
Ruunimärk dagaz.

Germaani nimi DAGAZ

Anglosaksi nimi DAEG

Vananorra nimi ei ole

Häälikuline vaste D

Traditsiooniline tähendus PÄEV

Jumalus HEIMDAL/LOKI

Polaarsus MEHELIK

Värv PUNANE

Element TULI/ÕHK

Taim SALVEI

Puu KUUSK

Loom HIRV

Lind PÕLDLÕOKE

Number XXIV

DAGAZ on kolmanda Aett’i kaheksas ruunimärk. Ruun seostub eeskätt uue päeva koitmise või keskpäevaga, kui päike on seniidis. Ruuni tähendus peaks kõigile selge olema, sest daeg, dag, tag, day tähendab päeva.

Dagaz on muutuste ruun ja tähistab kataklüsme. Mis on enne olnud täiesti positiivne, pööratakse hoobilt negatiivseks. Ruuni kuju meenutab lõpmatuse sümbolit või Möbiuse lehte, mis on ajatuse ja piiritute võimaluste sümbol. Dagazi negatiivseks aspektiks peetakse tuumaplahvatust. Ragnaröki kirjeldus mütoloogias vastab tuumasõja tagajärjele. Mütoloogias räägitakse Fimbulwinterist, mille kirjeldus vastab tänapäeva tuumatalvele.

Dagaz tähistab ühe ajastu lõppu ja teise algust. See annab tõuke muutuseks, ise seejuures muutumata. Seetõttu allub ta Loki ja Heimdali kontrollivale jõule ning ka Surtile, kes täieliku hävingu käivitab. Dagaz tegutseb pimeduse ja valguse vahel, olles mõlema poole vahendaja, ise kummassegi kuulumata.

Maagias või see ruun olla nagu vikerkaaresild, mis ühendab vasakut ja paremat ajupoolkera. Argisel tasandil saab dagazit kasutada asjade peitmiseks pilgu eest. Kujutluspildi loomist hästi valdavad inimesed saavad end peita ise dagazi sisse olles teiste jaoks justkui nähtamatud ja märkamatud.