Ruunimärk berkana teda iseloomustava taime südamerohuga.
Ruunimärk berkana.

Germaani nimi BERKANA

Anglosaksi nimi BEORC

Vananorra nimi BJARKAN

Häälikuline vaste B

Traditsiooniline tähendus KASK

Jumalus BERTA/HOLDA

Polaarsus NAISELIK

Värv ROHELINE

Element MAA

Taim SÜDAMEROHI

Puu KASK

Loom KARU

Lind LUIK

Number XVIII

BERKANA on kolmanda Aett’i teine ruunimärk, mis enamikus germaani keeltes tähendab kaske. Berkana ruun on seotud allilmas elava jumalanna Perchtaga, kes on tuntud kui laste ja emade kaitsja. Sinna allilma ilusasse aeda Perchta lähevad kõik lapseeas surnud.

Berkana ruun mõjub hästi naistele ja aitab nende probleeme lahendada. Sel ruunil on tervendamisvägi naiste vaevustele ning ka noorendav vägi. Hollandis näiteks hõõruti juuste hõrenemise raviks peanahka kaselehtede keedusega.  Nii eestlased kui muud rahvad on kasutanud muistsetel aegadel kasemahla, kaseokstest saunavihtasid, kasepungi, kaseurbi, kaselehti, kase sütt ja tuhka rahvameditsiinis ihu tervendamiseks.

Siberi šamaanid pidasid kaske šamanistliku allilmaga seotuks.  Nende tava järgi  kaevati kasepuu ladvaga maa sisse, sest nii saavat inimesed võime ronida mööda puud maa sees asuvatesse alumistesse maailmadesse.

Ennustamisel kasutades tähendab see ruun hoolitsust, emalikku mõju, kasvu ja loovust. Lastele, eriti tüdrukutele on berkana südamlik kaitsesümbol. Lapsele, kes sageli õnnetustesse kipub sattuma, soovitatakse osta hõbedast plaat, mille välisküljele on graveeritud lapse nimi ja siseküljele kolm berkana ruuni.