Liigne söömine

Miks me ei suuda end sageli just õhtuti külmkapi juurest eemal hoida? Mis on peamiseks põhjuseks, et leiame end ikka ja jälle külmkapi ees seismas ja inspekteerimas selle sisu?

Kõik saab alguse juba hommikul, kui on aeg süüa päeva tähtsaim toidukord. Viga tehakse, kui tormatakse kiirustades uksest välja ja jäetakse hommikusöök söömata. Inimese organism läheb hooga käima ju alles pärast toidu söömist. Nii saavutatakse kõrgem energiatase, tasakaalus veresuhkur ja kehakaal ning suurem keskendumisvõime ja produktiivsus.

Seega tuleb esmalt alustada tasakaalustatud ja tervislikust hommikusöögist. Ning ükskõik, kui kiire sul ka päeval poleks, leia alati aega ka lõunasöögi jaoks. Eriti siis, kui kavatsed õhtul peale tööd veel trenni minna. Organismile mõjub kõige halvemini see, kui kogu päevaks vajalik kalorikogus süüakse sisse õhtul 6 ja 11 vahel. Keha vajab uut energialaengut iga 3-4 tunni järel. Väikesed kogused tervislikke söögikordi päevas on kõige kasulikum.

Selleks, et kodus õhtuti näksimist vältida ja mitte pidevalt külmkapist midagi söömiseks haarata, pese kohe pärast õhtusööki hambad puhtaks. Nii annad endale signaali, et täna enam rohkem ei söö. Samuti võib tavapärasele näksimisajale planeerida mingi muu tegevuse, mis pole söömisega seotud.

Pole ka mõistlik lõputult näiteks oma šokolaadiisu maha suruda. Varem või hiljem saabub murdepunkt ja siis sööte nii palju, kui sisse mahub. Selle olukorra vältimiseks on arukas mõistlikkuse piirides oma magusaisu rahuldada näiteks kõrgekvaliteedilise 70-protsendilise kakaosisaldusega šokolaadi söömisega. Sööte mõned tükid ja saate oma suure magusanälja nii rahuldatud ning ei teki ka lisapingeid.

Näksimine võib olla ka märk liigsest stressist, mida sellega maandada üritate. Kui tunnete õhtul töölt saabudes, et tahaks kohe midagi magusat või rasvast haarata, heitke hoopis paarikümneks minutiks voodile ja tõstke jalad ülesse.

Head stressimaandajad on ka kõik veeprotseduurid nagu vannis ligunemine või duši all käimine. Samuti aitab aroomiküünalde või viirukite põletamine, muusika kuulamine või rahulik jalutuskäik. Kui siiski tunnete, et tahate ikkagi midagi süüa, sööge pigem porgandit või kapsast või tehke endale taimeteed.

Tekst on ilmunud ajakirja TerviseMaagia 2022. aasta märtsinumbris.