talvine nahahooldus

Talvel on näonaha suurimad vaenlased järsud temperatuurikõikumised, pakane, tuul, jäiselt piitsutav lumi, vähene päikesevalgus ning siseruumide kuiv õhk, mille tulemusel muutub nahk kuivaks, tuhmiks, ketendavaks ja tundlikuks. Piilumegi ilumaailma salapärasesse võluriiki ja vaatame, kuidas valmistada oma koduses köögis loodus- ja rahakotisõbralikke imevahendeid, mis aitavad nahka pehmendada ja toovad kauni jume.

Koduste vahendite valmistamisel on üks tingimus: et osata oma nahka hellitada, tuleb seda tundma õppida, sest mis sobib ühele, ei sobi teisele. Iga algus on raske ja nii tuleb ka endale sobivad vahendid „välja töötada“, mis võib nõuda palju aega ja katsetamist, kuid tulemus on seda väärt – lihtsad ja parimad koostisosad, mis välja valid, on looduslikud ja keemiavabad ning ühtlasi oled leidnud unikaalsed vahendid, mis sobivad just sinule. Kodukosmeetika valmistamine on mõnus ja vahva loominguline tegevus ning lihtsamad koostisained on kõigil meil köögikapis olemas, näiteks piimatooted, mesi, muna, kaerahelbed, puu- ja köögiviljad. Siinkohal siiski väike meeldetuletus: kasutada tohib ainult värskeid toiduaineid!

Näonaha puhul on ettevaatus eriti oluline. Kindlasti ei tohi hakata suurest vaimustusest endale kõike käepärast näkku määrima. Alusta tasapisi, eriti kui su näonahk on tundlik või kui allergiad on su elu lahutamatu osa. Katseta koostisaineid eelnevalt väikesel nahapinnal: määri valmistatud vahendit randme siseküljele või kõrva taha, lase 30 minutit mõjuda ja pese maha. Seejärel oota 24 tundi: kui nahaärritust selle aja jooksul ei teki, võid vahendit kasutada.

Talvel vajab nahk kindlasti niisutamist ja turgutamist õhtul enne magamaminekut. Naha niiskustasakaalu hoidmiseks tuleb soojale veele eelistada leiget või jahedat vett, võimalusel mineraal- või allikavett. Seebi asemel võib kasutada kaera- või mandlijahu, mis puhastavad, toidavad ja rahustavad nahka ning leevendavad põletikke. Puhastava ja kergelt kooriva vahendina võib näole määrida ka pastöriseerimata toorpiima või teha näole sooja piimaga mähiseid.

Kakaovõid, mis toidab ja niisutab nahka, võib määrida puhastatud nahale igal õhtul, kuivale ja tundlikule nahale sobib ka võiseemnikuõli ehk shea-või. Koorevõiga sobib teha maske: sega 1 sl koorevõid ja 1 sl sooja vett, kanna segu ketendavale nahale, lase 15 minutit mõjuda ja loputa maha leige veega. Suurepärase maski saab riivitud õunast, mis leevendab põletikke, varustab nahka vitamiinidega ning muudab naha tervemaks ja tugevamaks.

Universaalne toiduaine, mis sobib kõigile nahatüüpidele, on mesi, mis pehmendab ja rahustab nahka, muutes selle siledaks. (Siinkohal ka väike hoiatus: kuna mees on allergeene, tuleks sobivust kindlasti eelnevalt nahal katsetada.) Mesi sisaldab hulgaliselt antioksüdante, aitab säilitada naha loomulikku rasutasakaalu, leevendab ja parandab nahaärritusi, avab poorid ja puhastab neid ning niisutab tõhusalt. Hõõru niiskele näonahale korralik kogus vedelat mett, lase mõjuda 10 minutit, loputa leige veega ja tupsuta nägu kuivaks. Ülikuiva naha puhastamiseks võid 1 sl meele lisada 1 sl oma nahale sobivat õli. Naha toitmiseks ja kosutamiseks võid kasutada ka meevett, mille valmistamiseks võta 1 sl mett poole klaasitäie keedetud jahutatud vee kohta. Ja kas teadsid, et meega vee joomine igal hommikul ja õhtul muudab naha sametiseks!

NÄO- JA KEHAÕLID

Näokreeme ja ihupiimasid asendavad edukalt puhtad looduslikud külmpressitud õlid, milles on säilinud kõik väärtuslikud vitamiinid ja toitvad toimeained. Oluline on leida endale sobiv õli: katsetamisele kuluv aeg ja vaev on seda väärt.
Kuiv nahk vajab rohkem toitmist ja seetõttu tuleks valida õli, mis sisaldab rohkelt vitamiine ja antioksüdante. Baasõlidest sobivad kuivale ja tundlikule nahale jojoba-, nisuidu-, avokaado-, aprikoosiseemne-, riitsinus-, kookos-, mandli-, kuningakepi-, viinamarjaseemne- ja kibuvitsaõli. Küpsemale nahale sobivad porgandi-, kibuvitsaseemne-, argaania- ja aprikoosiseemneõli. Ärritunud nahka ravivad suurepäraselt naistepuna-, saialille- ja astelpajuõli. Nahaärrituse ja väikeste haavade raviks võib proovida ka avokaado-, nisuidu-, jojoba- ja riitsinusõli. Rasuse naha puhul on eriti oluline jälgida, et õli ei ummistaks poore, seega sobivad hästi viinamarjaseemneõli, mis on väga kerge ja imendub kiiresti, ning jojobaõli, mis niisutab nahka ja reguleerib rasueritust.

Kui oled leidnud oma nahale sobiva baasõli, võid toime tõhustamiseks lisada sellesse eeterlikke õlisid. Sobivate eeterlike õlide leidmiseks tuleb taas veidi vaeva näha ja katsetada. Õlide segamine on peen kunst, mille käigus võid end tunda tõelise alkeemikuna, timmides sobivat kooslust tilk tilga haaval. Talvisel ajal aitavad nahka rahustada ja turgutada näiteks lavendli, roosi, geraaniumi, rosmariini, kummeli ja sandlipuu eeterlik õli, lisaks võid õlisegusse lisada mõned tilgad A- või E-vitamiini õlilahust. Õlisegudes kasuta eeterlikke õlisid väga väikeses koguses: üldjuhul lisatakse kuni 10 tilka 10 ml baasõli kohta. Puhtaid eeterlikke õlisid ei tohi mitte mingil juhul määrida otse nahale; lahjendamata kujul võib nahale kanda vaid lavendli- ja teepuuõli.

Õunaäädikaga niisutaja
Võta 2 osa oliiviõli, 1 osa õunaäädikat ja 1 osa vett. Oliiviõli on pehmendava ja niisutava toimega, äädikas pleegitab nahka ja eemaldab surnud naharakud. Nahk hakkab kaunilt särama.

Rahustav kummelikompress
Kummelitõmmise valmistamiseks vala 1 sl kuivatatud õitele 2 klaasitäit keeva vett, keeda nõrgal tulel 15–20 minutit, jahuta ja kurna. Niisuta käterätik kummelitee sees ja aseta näole 5–10 minutiks. Tee kompressi 2–3 korda järjest ning seejärel loputa nägu leige veega.

NÄOMASKID

Näomakid talveks
Enne maski näole kandmist tuleb nahka puhastada ja avada poorid, et kasulikud koostisained tõhusamalt imenduksid.

Talvel võib paaril korral nädalas teha toitvaid ja vitamiinirikkaid näomaske, mis valmistatakse vahetult enne kasutamist. Maski ei maksa kokku segada otse külmikust võetud ainetest, vaid neil tuleks lasta eelnevalt toatemperatuurini soojeneda. Vedelaid komponente ei tohi kindlasti keeta: taimeõlisid, piima ja mett võib soojendada kuni temperatuurini 80 °C – et temperatuur liiga kiiresti liiga kõrgele ei tõuseks, soojenda kausi sees veevannil. Köögi- ja puuviljade kasutamisel on ühtlasema konsistentsi saamiseks mugav kasutada köögikombaini või kannmikserit.

Enne maski näole kandmist tuleb nahka puhastada ja avada poorid, et kasulikud koostisained tõhusamalt imenduksid. Selleks võib nägu pesta sooja veega, rasusema naha puhul on soovitatav teha auruvanne. Tavaliselt hoitakse maski nahal 15–20 minutit ning mask eemaldatakse niisutatud vatipadjaga, alustades laubalt ja liikudes allapoole. Seejärel pestakse nägu üle sooja või leige veega ning loputatakse jahedaga, sest jahe vesi sulgeb poorid ja värskendab nahka.

Õrn koorija
Sega 1 sl kaerajahu 1 tl meega, lisa 1–2 tilka lavendli eeterlikku õli. Lase koorijal näonahal mõned minutid mõjuda ning loputa maha leige veega.

Õrn ja toitev koorija
Sega 0,5 sl vedelat mett, 1 muna, 1 tl meelepärast õli ja 1 tl maitsestamata jogurtit ühtlaseks massiks, kanna koorija õrnade masseerivate liigutustega näonahale ja loputa maha ohtra leige veega.

Näokoorija mee ja piimaga
Sega 2 tl mett ja 1 tl piima ühtlaseks massiks, kanna näole, lase mõjuda 10 minutit ja pese maha leige veega. Koorija eemaldab surnud naharakud, puhastab poorid mustusest ja muudab naha säravaks.

Talvine näomajonees
Vahusta 1 munakollane, sega juurde 1 tl mett ja 1 sl oliiviõli (või oma nahale sobivat baasõli). Õli asemel sobib lisada ka hapukoort või maitsestamata jogurtit. Värskendava toimega maski saad, kui lisad 1 tl värsket õunamahla või 1 sl riivitud õuna. Kuiva naha tõhusaks turgutamiseks võid lisada 1 sl püreestatud värskeid herneid. Rasusema naha puhul võib lisada veidi sidrunimahla. Kanna segu näole ja kaelale ning lase 10 minutit mõjuda. Munamaskid pese alati maha jaheda veega, et muna tükki ei läheks!

Rahustav banaanimask
Püreesta pool banaani ja lisa 1–2 sl vedelat mett, värskendava toime tarvis võid lisada ka 1 tl värskelt pressitud sidruni- või apelsinimahla. Toitva maski valmistamiseks lisa 1 sl hapukoort (või maitsestamata jogurtit) või 1 munakollane või 1 sl oliiviõli (hästi sobivad ka mandli- ja jojobaõli). Pehmendava ja toitva toime tõhustamiseks võid maskile lisada 1 sl vahukoort. Kanna segu 20 minutiks näole ja loputa maha jaheda veega. Banaan toidab, niisutab ja pehmendab nahka ning silub tõhusalt kortsukesi.

Kaerajahumask
Sega 1–2 sl kaerajahu sooja piima või keedetud veega paraja paksusega massiks ning lisa mõned tilgad sidrunimahla. Kuivale ja jumetule nahale sobib mask, mille valmistamiseks sega 1 sl kaerajahu, 1 tl taimeõli ja 1 sl sidruni-, apelsini- või tomatimahla. Kanna mask soojalt paksu kihina nahale, lase mõjuda 10–20 minutit, eemalda sooja märja lapiga ning loputa nägu jaheda veega. Mask puhastab ja silendab nahka.

Kreemjas avokaadomask
Suru poole avokaado viljaliha kahvliga pudruks, lisa 2 sl mett ja 1 sl oliiviõli või hapukoort. Ühtlase kreemja massi saamiseks on mugav kasutada köögikombaini või kannmikserit. Kanna mask näole 10 minutiks, pese maha sooja veega ja loputa nägu jaheda veega. Avokaado toidab ja pehmendab nahka ning silendab kortsukesi silmanähtavalt, mask on ühtaegu nii puhastava, niisutava kui ka õrnalt kooriva toimega. Suurepärase eksootilise maski saab, kui segada avokaado viljaliha pooleks banaaniga.

Jogurtimask
Kanna 2 tl maitsestamata jogurtit ühtlase kihina näole ja kaelale, lase 10–15 minutit mõjuda ning loputa nägu jaheda veega puhtaks. Jogurti asemel sobib kasutada ka hapupiima või keefirit, väga kuiva naha puhul ka hapukoort. Noorendava toime tõhustamiseks võid lisada sortsukese värskelt pressitud apelsinimahla: apelsin sisaldab C-vitamiini, puhastab poore ja silendab nahka.

Rammus mask ülikuivale nahale
Sega kokku 1 munakollane, 2 tl rõõska koort ja 1 tl kohupiima. Kanna mask 15 minutiks näole ja kaelale, seejärel loputa hoolikalt maha jaheda veega. Soovi korral võid maskile lisada 1 tl mett või purustatud maasikaid, vaarikaid, tomateid.

Mee-kohupiimamask punetavale nahale
Sega 2 sl kohupiima, 1 sl mett ja 1 tl mandliõli. Soojenda maski kausi sees veevannil. Kanna näole 30 minutiks, vältides silmaümbruse õrna nahka. Pese nägu leige veega hoolikalt puhtaks. Mask rahustab nahka tõhusalt.

Pärmimask
Sega 20 grammi pärmi 1–2 sl piimaga, kuni saad pudrutaolise massi. Kanna mask näole ning pese 10–15 minuti möödudes maha leige veega.

TALVINE KÄTEHOOLDUS

Nahalõhesid ja pragunenud käsi ravivad suurepäraselt hanerasv ning astelpaju- või saialillesalv.

Kätega teeme me ära väga palju, kuid tihti jätame kätehoolduse kahe silma vahele, teisisõnu, jätame nad tehtud töö eest väärilise tasuta. Talvine pakane ja külm tuul muudavad kuivaks ka käed: kui käed külmetavad, siis halveneb vereringe ja nahk ei saa pii-
savalt toitaineid; halvimal juhul võivad kätele tekkida valusad nahalõhed.

Õhtul võib käed sisse hõõruda niisutava ja kaitsva toimega kookos- või mandliõliga. Soovi korral võid ööseks kätte tõmmata ka puuvillased kindad. Kui kookos- või mandliõli pole käepärast, võid käsi niisutada ka lihtsalt oliiviõliga.

Nahalõhesid ja pragunenud käsi ravivad suurepäraselt hanerasv ning astelpaju- või saialillesalv; naha määrimine hanerasvaga aitab tundlikul nahal vältida ka külmakahjustusi. Kel on kodus vaseliini, võib õhtul teha järgmise protseduuri: pese käed sooja veega, kuid ära neid kuivata, vaid hõõru niiskele nahale vaseliini. Et mõju oleks tugevam, tõmba ööseks kätte puuvillased õhukesed kindad. Vaseliin „lukustab“ niiskuse nahasse ja hommikuks on käed mõnusalt pehmed.

Külmasaanud punetavatele kätele soovitatakse teha soojasid soolavanne: võta 1 liitri vee kohta 50 grammi soola ja leota käsi seni, kuni vesi on jahtunud. Samuti võib teha vaheldumisi külmi ja kuumi vanne: pane kõrvuti kaks kaussi, ühes külm ja teises kõrvetavalt kuum vesi, ning kasta käsi mõneks hetkeks kuuma vette ja seejärel kohe külma vette. Protseduur peab kestma vähemalt 15 minutit.

Külmetunud käsi võib leotada leiges salvei- või nõmm-liivateetõmmises. Punetavatele kätele soovitatakse teha vanne ka sooja kummelitõmmise või sooja piimaga. Ka tavaline kartulikeeduvesi muudab käed pehmeks, seega järgmine kord kartuleid keetes ära vala keeduvett ära, vaid kasuta seda kätele vannide tegemiseks. Õunaäädikas on suurepärane vahend, mis pehmendab ja rahustab nahka ning turgutab väsinud käsi, seega võib käte loputusveele lisada sortsu õunaäädikat.

Talvisel ajal on käte tervise jaoks asendamatud niisutavad ja elustavad maskid, mis aitavad muuta nahka elastsemaks. Selliseid maske võiks teha vähemalt paar korda nädalas. Kanna mask kätele paksu kihina, lase 10–15 minutit mõjuda ja loputa seejärel käsi sooja veega. Koduste, omal käel valmistatud maskide puhul on kasulik maskijäägid sügavale naha sisse hõõruda. Nahalõhede raviks lisa maskidesse ja niisutajatesse mõned tilgad
A-vitamiini õlilahust: vitamiini toimel paranevad lõhed 2–3 päevaga.

Niisutaja oliiviõli ja sidrunimahlaga
Sega võrdsetes osades oliiviõli ja sidrunimahla ning kanna segu kätele neid kergelt masseerides. Tõmba kätte puuvillased kindad vähemalt pooleks tunniks, kuid soovitatavalt tee protseduuri õhtul enne magamaminekut ja jäta kindad kätte terveks ööks.

Lihtne meemask kätele
Hõõru käed sisse vedela meega ning hoia mett kätel 10–15 minutit. Soovi korral võid lisada meele mõned tilgad eeterlikku õli, näiteks lavendel kiirendab naharakkude uuenemist, ingver aga parandab vereringet ja sobib külmetavatele kätele. Turgutava meemaski valmistamiseks lisa meele sortsuke apelsini- või tomatimahla või mõned tilgad sidrunimahla. Väga kareda naha puhul lisa meele rõõska koort. Hõõru mask kätele, lase 10–15 minutit mõjuda ja loputa käed sooja veega.

Kaeramask kätele
Sega 1 munakollane, 1 sl mett ja 1 tl kaerajahu ning hõõru segu õhtul enne magamaminekut kätele. Tõmba ööseks kätte puuvillased kindad. Nahk muutub ööga pehmeks ja elastseks.

Nisu-piimamask kätele
Valmista nisujahust ja soojendatud piimast paks mass. Kanna õhtuti kätele, lase vähemalt pool tundi mõjuda ja seejärel loputa käed sooja veega. Nisujahu asendab suurepäraselt ka kamajahu.

Kliivann kätele
Puista 40–60 g kliisid 1 liitri keeva vee hulka. Oota, kuni segu jahtub nii palju, et saad selles käsi leotada. Leota 10–15 minutit ja seejärel loputa käed sooja veega.

Soojendav vann rosmariini ja salveiga
Vala kaussi sooja vett, lisa 1 sl meresoola 1 liitri vee kohta ning 1 klaasitäis rosmariini-salveitõmmist. Tõmmise valmistamiseks võta 1 sl ürti 1 klaasitäie keeva vee kohta ja lase tõmmata jahtumiseni. Leota käsi 5–10 minutit. Teise variandina võid kausitäiele soojale veele lisada 2 sl oliiviõli ja mõni tilk rosmariini või salvei eeterlikku õli.
KLAIRE KOLMANN

Artikkel on ilmunud esmakordselt ajakirjas “TerviseMaagia”.