Kuidas tursetele leevendust leida?

Soojade ilmade saabudes hakkavad paljusid vaevama ka erinevad tursed – paistes jalad, kotid silme alla ja pundunud kõht. Miks tursed tekivad ja kuidas neid leevendada? Ühest vastust, miks tursed tekivad, polegi. Tursete tekke põhjuseks on kudedesse kogunenud tavapärasest suurem kogus vedelikku. Sagedasemaks põhjuseks on kroonilised haigused nagu südame- või neerupuudulikkus või veenihaigused.

Veresoontes tõuseb rõhk, mis surub vedeliku soontest kudedesse, mille tulemusena tekibki turse. Tavaliselt tekivad tursed jalalabadel, pahkluude piirkonnas, säärtel, aga ka käelabadel. Krooniliste haiguste tõttu tekkinud tursed ei kao iseenesest. Kui need tekivad suvel, tuleb arsti poole pöörduda, kes teeb uuringud ning määrab patsiendile sobiliku ravimi.
Ka terved inimesed pole tursete tekkest vabad. Tavaliselt on selle põhjuseks kas pikemaaegne seismine või istumine. Vedelikupeetust soodustavad ka palavad ilmad. Tursete leevendamiseks tuleb kõigepealt taastada normaalne vereringe ehk võimaluse korral teha pause istumisest või seismisest ning liikuda. Kui see näiteks töö iseloomu tõttu võimalik pole, tuleks kasutada kompressioonsukki või -põlvikuid. Apteegist on võimalik osta ka spetsiaalseid vereringet parandavaid sukki-põlvikuid. Need avaldavad suurimat survet just pahkluude piirkonnas, keskmist rõhku avaldavad sukad ja sukkpüksid põlveümbruse piirkonnas ja ka reite piirkonnas.

Sukki valides küsige kindlasti nõu apteekrilt, kes oskab soovitusi anda nii jalalt võetud mõõtudest kui ka toestamise eesmärgist lähtudes. Turseid ennetavaks kasutamiseks sobivad sukad on näiteks rõhuga 15–18 mmHg. Samuti on soovitav sellise rõhuga põlvikuid kasutada näiteks reisides.

Keskmise rõhuga ja ravieesmärgil kasutatava tooted on rõhuga 19–22 mmHg, mis annavad jalale juba tugevama surve. On ka veel tugevama rõhuga sukki, kuid nende ostmiseks peab loa andma juba eriarst.

Ka rahvapärased meetodid aitavad turset kiiresti eemaldada. Kui sümptomi põhjuseks on ebamugavad jalanõud või halvad harjumused, saate vaevuse ise suurema vaevata kõrvaldada.

Pärast rasket päeva ja pikka püstises asendis viibimist jalad tursuvad. Seetõttu on pärast kojutulekut oluline puhata. Soovitav on asetada jalad pehmele pinnale, rinnalihase kõrgusele. See normaliseerib vedeliku ringlust kehas ja vereringet.

Kui kannate kõrgeid kontsi, siis peaksite andma jalgadele võimaluse päeva jooksul lõõgastuda, vahetades need mugavamate jalanõude vastu. Kodused sussid peaksid olema mugavad, laiema tallaga, mis ei suru jalga kokku. Soojad vannid eeterlike õlide või ürtidega ei ole üleliigsed. Võite kasutada ka lõõgastavat jalakreemi, mis leevendavad põletikku.

Üks lihtsaim moodus leevendada turses jalgade vaevusi, on teha jalgadele õunaäädikavanni, kuna see vähendab veepeetust. Õunaäädikas sisaldab rohkesti keha naatriumisisalust tasakaalustavat kaaliumit. Selleks on vaja võtta võrdsetes kogustes vett ja õunaäädikat. See vann aitab efektiivselt ka jalgade ebameeldiva higilõhna vastu.

Samuti on tõhusad jalavannid näiteks piparmündi, eukalüpti ja teepuu eeterlike õlidega. Need vannid aitavad lõdvestada jalgade lihaseid ja võimaldavad pärast rasket tööpäeva lõõgastuda. Mõned õlid, näiteks teepuuõli, on antiseptilise ja põletikuvastase toimega ning võimaldab lisaks vedeliku hulga normaliseerimisele, vähendada ka põletikku.

Artikkel on esmakordselt ilmunud ajakirjas TerviseMaagia.