Freya oma kahe kassiga.
Freya. Pinterest

Norras tuntud Freyjana, sakslased nimetasid teda Freiaks, inglased Freoks, hollandlastele oli ta teada Frija nime all. Tal on kaksikvend Freyr. Ta on samal ajal nii eluandja kui surmaandja. Ta on surma ja elu jumalanna. Tema põhielemendiks on tuli, teiseks elemendiks vesi. Tootemloomaks kassid. Võluesemeteks kassinahast kindad, pistrikunahk ja Brisingamen.

Freya paistis jumalannade seas silma sellega, et oli kõige aktiivsem. Ta oli samal ajal nii valdjatar kui valküür. Üks tema nimedest on Vanadis, mis tähendab vaanide valdjatari. Esmajärjekorras on ta siiski armastuse ja sõja, elu ja surma jumalanna. Ta on Odini vastand ja temaga samas sarnane selle tõttu, et mõlemad tegelevad nõidumisega, mõlemad on šamaanid ja mõlemad võtavad maailmas ringiliikumiseks looma kuju. Kumbki saab lahingus langenuist võrdse osa, aga väärib tähelepanu, et Freya saab valida esimesena. Freyat on kujutatud ringi sõitmas tõllas, mida veavad kaks kassi, kes on kas valged või hallid. Ta on ka völvade (nägijataride) patroon, kes kandsid tema auks muistses Skandinaavias kassinahast kindaid.

Freyale kuulub Brisingameni kaelakee, mille ta sai tasuks selle eest, et magas nelja kääbusega. Neli kääbust kehastavad nelja elementi, aga kaelakee ise viiendat, mis vajab nelja esimesega integreerumist. Brisingamenit on kirjeldatud ka vööna, mis kergendab naiste sünnivaevusi. Freya päev on reede, mida peetakse tavakohaselt heaks päevaks abiellumiseks.

Ühe hilise islandi pärimuse järgi oli Freya abielus Odriga, mis on olnud Odini lisanimi. Odr jätab ta maha ja ta järgneb mehele läbi kõigi üheksa maailma, võttes selle käigus endale erinevaid nimesid nagu Mardoll, Syr ja Gefion, mis tähendavad “särav nagu meri”, “emis” ja “andja”. Freya nutab Odrit otsides kuldpisaraid.

Teda on nimetatud ka Menglad ehk “kaelakee kandja” ühes Saxo Grammaticuse üleskirjutatud müüdis. See lugu räägib sellest, et Freya anti hiidude kätte, kust ta vabastab Sviždag ehk Ottar, keda samastatakse Odriga. Freyat ihaldab mitu hiidu, kes nuputavad erinevaid viise, kuidas ta endale saada. Freyal on haigrusulgedest mantel, millega ta saab lennata.