Talvejumalanna Skadi.
Talvejumalanna Skadi.

Skadi on teada kui jumal Njördi üks vahepealsetest naistest. Ta oli pärit hiiglaste tõust (tema isa oli hiid Tjatse) ja kuulus ühtede varasemate jumalannade hulka, keda Skandinaavias austati. Uiskudel liikuv talvejumalanna Skadi nimi tähendab varju ja on seetõttu seotud ka surmaga.

Kui Skadi sai teada, et aasid on ta isa tapnud, tormas Tjatse tütar relvastatuna Asgardi ja karjus suure vikerkaaresilla Bifrosti jalamil kättemaksu oma isa tapmise eest. Odin ei soovinud Skadi ja tema suguvõsaga verd valama hakata ja püüdis temaga kokkuleppele jõuda. Ta pakkus Skadile valurahaks kulda, kuid selle peale ta vaid naeris ja ütles, et kuna Tjatse oli kõige rikkama hiiu poeg, kes kunagi on elanud, siis kuld teda ei huvita, sest seda on nende peres külluses.

Skadi  leppis lõpuks kokku, et saab aaside hulgast endale elukaaslase valida ja keegi peab suutma ta naerma ajada. Odin jääb sellega nõusse, aga seab tingimuseks, et Skadi saab valida abikaasa ainult meeste jalgu vaadates. Rohkemat ta näha ei tohi.

Kõik meessoost jumalad võtavad jalanõud ära ja rivistuvad suure vaiba taha ülesse. Skadi jalutab rahulikult edasi-tagasi ning uurib rahulikult kõiki jalgu. Ta mõtleb, et kui üldse mehele minna, peaks valima Balderi, sest temast kenamat meest ei leidu terves ilmas. Hiiutütar seisatab lõpuks jalapaari ees, mis talle ebatavaliselt kaunina näib ja hüüatab, et tema ta võtab. „Balderi juures ei leidu ju ometigi ühtegi viga!“ Kuid see pole Balder, vaid hoopis Njord – vanim vaanide soost, kes kord pantvangina Asgardi sattus. Njord oli abielus olnud oma õega, kellega olid tal tütar Freyja ja poeg Freyr.  Leseks oli ta juba ammu enne vangistust jäänud.

Skadi on pettunud ja vihane ning teatab, et kuna neil oli kokkulepe, et nad peavad ta ka naerma ajama, siis enne ei tule temapoolsest kokkuleppe täitmisest midagi välja. Selle ülesande täitmist peab ta aga võimatuks.

Aasid kasutavad hiiutütre naerma ajamiseks igasuguseid võtteid ja vigureid, kuid miski ei aita. Skadi muutub aina vihasemaks ja tigedamaks.

Lõpuks, kui kõik on juba lootust kaotamas, riietab Loki end lahti ja tirib kohale ühe soku. Tal on käes pikk nöör, mille ühe otsa seob ta soku habeme külge ja teise enda kürva ümber. Siis hakkavad nad mõlemad köit enda poole tirima. On raske aru saada, kumb kõvemini kisab, kas kits või Loki. Ja kui Loki lõpuks komistab ja hiiutari sülle prantsatab, ei suuda too enam naeru tagasi hoida.

Jumalad annavad Lokile andeks ja arvavad, et vaatamata sellele, et Loki on tihti igavene tüütus ja kius, on see ka suur rõõm, et ta Asgardis olemas on.

Et Skadile muistse kombe kohaselt austust avaldada, rebib Odin tema isa laibal silmad peast ja heidab need kõrgele taevasse. Need muutuvad seal otsekohe kaheks täheks. Sellest ajast saadik vilguvadki taevas Tjatse silmad. Räägitakse, et need asuvad Väikese Vankri tähtkujus.